Merck Hakkında

Güncel Haberler

TURKCHEM Fuarındayız

16 - 18 Ekim 2014 TURKCHEM CHEM SHOW EURASIA - Uluslararası Kimya Sanayi Grup Fuarı için Istanbul Fuar Merkezinde standımızla yer alıyoruz.
Devamını Oku »

Merck Millipore resmi bayisiyiz

16.06.14 tarihinde attığımız imza ile Merck Millipore firmasının resmi bayisi olduk.
Devamını Oku »

İyi Dağıtım Uygulamaları (GDP) koşullarında depolama hizmeti

Firmamız; T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü resmi sitesinde, 10.03.2014 tarihinde, ...
Devamını Oku »
Merck Hakkında

Merck Hakkında

Merck, dünyadaki en eski tıbbi ürünler ve kimyasallar firmasıdır. Kuruluş tarihi olan 1668’den bu yana ismi yenilikçiliği, başarıyı ve sorumlu girişimciliği temsil eder.

Merck ismi;
Bu ikisi tekrar tekrar birbirine karıştırılsa da Darmstadt’taki Merck KGaA ve New Jersey’deki Merck & Co., Whitehouse Station isimli Amerikan ilaç şirketi arasındaki doğrudan ilişki uzun bir zaman önce sona erdi.

Darmstadt’taki Merck dünyanın en eski ilaç ve kimyasal şirketi – ve bugün hem ilaç ve hem de kimyasallar sektöründeki faaliyetlerini hala başarıyla sürdürüyor. Merck & Co. ise 1. Dünya Savaşından sonra bağımsız bir şirket haline geldi.

Tarihsel kökü, Friedrich Jacob Merck’in 1668 yılında Engel-Apotheke’i (yani “Melek Eczanesi”) satın aldığı Darmstadt’ta bulunuyor. 1827 yılında, Heinrich Emanuel Merck alkaloidlerin, bitki özütlerinin ve diğer kimyasalların endüstriyel ölçekli üretimine başladı.

Birleşik Devletlerdeki başarılı ihracat faaliyetlerinin sonucunda, 1887 yılında New York’ta bir iştirak oluşturuldu. Heinrich Emanuel Merck’in torunu olan Georg Merck’in başkanlığında, Merck & Co. 1891 yılında kuruldu. 1. Dünya Savaşının sonundaki mal müsaderesini takiben, Merck & Co. bağımsız bir Amerikan şirketi haline geldi.

Bu iki şirket bugün artık birbiriyle bağlantılı değil – şimdi tek ortak yanları yalnızca Merck ismi. Merck & Co., Kuzey Amerika’da bu isimle ilgili hakların sahibi iken söz konusu Amerikan şirketi bu bölgenin dışında Merck Sharp and Dohme (MSD) veya MSD Sharp & Dohme olarak faaliyet gösteriyor. Öte yandan, Merck KGaA dünyanın geri kalan kısmında hakların sahibi ve Kuzey Amerika’da Emanuel Merck, Darmstadt’ın ilk harflerinden oluşan EMD markası altında faaliyet gösteriyor.

1668

Friedrich Jacob Merck Angel Eczanesi'ni satın aldı ("Engel-Apotheke")

1741

Johann Heinrich Merck, Goethe'nin arkadaşı, doğdu

1827

Heinrich Emanuel Merck: Eczane işletmeciliğinden araştırma temelli sanayi şirketine

1888

"Merck'in garantili saf ayraçları" ile karşılaştırmalı kimyasal analiz

1900

Merck bütün kıtalarda temsil ediliyor

1904

Tamamlanmış tıbbi ürünlerin ilk listesi, likit kristal araştırması başlar

1917

ABD tarafından Merck'in alt kuruluşu Merck & Co'ya el konulur - o zamandan beri ayrı bir şirket

1920

Yönetici kadroya ilk kez aile dışı üyeler katılır

1945

Yurtdışında kuruluşlar kaybedilir - sıfırdan yeni başlangıç

1971

Firma, Asya ve Güney Amerika'den sonra ABD'de yeniden kurulur

1995

Merck KGaA'nın kurulması, borsaya açılma

2003

Erbitux®: Hedeflenmiş kanser tedavisine giriş

2007

Serono satın alınması, jenerik bölümün satılması, sermayenin arttırılması, DAX®'a dahil olmak